Kolejna reforma rozgrywek w Ekstralidze Rugby
Dodane przez Rugbus dnia 22-02-2019

Po raz drugi w krótkim czasie związek reformuje rozgrywki. Sezon ligowy będzie trwał zaledwie cztery miesiące. Wystartuje w połowie marca, a mistrza Polski poznamy już 16 czerwca. Po dwóch latach Polski Związek Rugby wycofuje się z systemu rozgrywkowego wiosna-jesień. – Chcemy, aby zawodnicy mieli więcej czasu na potrzeby reprezentacji tzw. siódemek. W planach jest też rozgrywanie finału mistrzostw Polski w okolicy naszego święta narodowego, czyli 11 listopada.

Dlaczego PZ Rugby wraca do systemu jesień-wiosna? – Okazało się, że tamto rozwiązanie się nie sprawdziło. Nie wykorzystywaliśmy późnej jesieni, kiedy przy sprzyjających warunkach pogodowych mogliśmy grać aż do końca listopada, a nie kończyć już jedenastego. Dodatkowy czas dla „siódemek” nie przełożył się na wyniki reprezentacji. Ponieważ rozgrywki młodzieżowe nadal prowadzone były starym systemem jesień-wiosna, pojawiły się kłopoty z transferami i przynależnością klubową zawodników. Dlatego zarząd PZRugby przystał na propozycję Rady Ekstraligi i wracamy do systemu jesień-wiosna

W związku z reorganizacją ekstraligi zostanie rozegrana tylko jedna runda w skróconym sezonie 2019. Mistrza poznamy już w czerwcu. Dziesięć zespołów zagra dziewięć kolejek, po których nastąpią: mecz finałowy, spotkanie o 3 miejsce i mecz barażowy o pozostanie w ekstralidze. O mistrzostwo powalczy pierwsza i druga drużyna, o brąz trzecia i czwarta w tabeli. O utrzymanie zagra 10. ekipa z ekstraligi z pierwszym zespołem z I ligi. Każde ze spotkań odbędzie się na boisku wyżej sklasyfikowanego. (dziennikwschodni)