VII Memoriał im. Mirosława Wojtani - podsumowanie. (foto)
Dodane przez Rugbus dnia 27-04-2014

Lekki wietrzyk, słoneczko przeganiające się z barankami chmurek po niebie, temperatura +20 celsjusików, zielona murawka. To niedziela, dzień po Memoriale.Czarne nisko wiszące chmurzyska, wiatr naganiający coraz to większe strugi deszczu, zacinające po twarzach coraz większe krople wody, masa błota powiększająca się z każdym rozegranym meczem. To Memoriał. Turniej drużyn dziecięcych w rugby. Tak Łódź przywitała i pożegnała uczestników VII Memoriału im. Mirosława Wojtani w rugby. Nieustające strugi deszczu doprowadziły do tego, iż organizatorzy, sędziowie i trenerzy zastanawiali się czy nie przerwać zawodów. Po naradzie wszystkich stron turniej kontynuowano w nieco zmienionej formie i przy skróconym czasie gry. 32 zespoły dziecięce z całej rugbowej Polski, od ...


Rozszerzona zawartość newsa

Lekki wietrzyk, słoneczko przeganiające się z barankami chmurek po niebie, temperatura +20 celsusików, zielona murawka. To niedziela, dzień po Memoriale.

Czarne nisko wiszące chmurzyska, wiatr naganiający coraz to większe strugi deszczu, zacinające po twarzach coraz większe krople wody, masa błota powiększająca się z każdym rozegranym meczem. To Memoriał. Turniej drużyn dziecięcych w rugby. Tak Łódź przywitała i pożegnała uczestników VII Memoriału im. Mirosława Wojtani w rugby. Nieustające strugi deszczu doprowadziły do tego, iż organizatorzy, sędziowie i trenerzy zastanawiali się czy nie przerwać zawodów. Po naradzie wszystkich stron turniej kontynuowano w nieco zmienionej formie i przy skróconym czasie gry. 32 zespoły dziecięce z całej rugbowej Polski, od Gorców po Gdańsk, od Jarocina po Siedlce. Goście z Ukrainy. To prawie pięciuset młodych zawodników, rozpoczynających swoją przygodę z rugby. I od razu musieli udowodnić, że „rugbiści to twardzi ludzie”, niezatapialni.

Na siedmiu boiskach rozegrano mecze w trzech kategoriach wiekowych. Mieliśmy dzięki temu przegląd trzech rodzajów rozgrywania meczów rugby od formy bezkontaktowej (U11), bez formacji (U13), po prawdziwe rugby (U15). Mimo bardzo trudnych warunków do gry zawodnicy pokazali, że są dobrze szkoleni, a prowadzący zespoły młodzi trenerzy są bardzo zaangażowani w pracę. To bardzo dobrze świadczy o coraz większej popularności rugby i powiększającej się liczbie klubów w Polsce. Wystarczy dodać, iż z Łodzi mieliśmy reprezentację 5 klubów w każdej kategorii wiekowej.

Turniej rozgrywany był jako XX edycja Rozgrywek Dzieci i Młodzieży do lat 15 oraz jako Międzynarodowy Turniej Rugby Memoriał im. Mirosława Wojtani. Stąd podwójna klasyfikacja i jak to określiła drużyna mini żaków Gorce Raba Niżna podwójni złoci medaliści. Faktycznie fundatorami głównych trofeów w zawodach byli Marszałek Województwa Łódzkiego pan Witold Stępień oraz przyjaciele i koledzy Mirka Wojtani – Stanisław Sawicki, Ryszard Rogulski, Andrzej Głąb, Jerzy Byczkowski, Krzysztof Cuprjak, Paweł Zapędowski i Piotr Skwarciak. Dzięki nim każdy uczestnik turnieju wyjechał uśmiechnięty i zadowolony z dobrej sportowej zabawy. Oczywiście najbardziej zadowoleni byli zwycięzcy klasyfikacji generalnej drużyna Lechii Gdańsk, która już po raz drugi zawiezie na Wybrzeże okazałe puchary. Ale co ciekawe Lechici nie zdołali wygrać najważniejszych pojedynków.

Klasyfikacja w poszczególnych kategoriach przedstawia się następująco:

mini żacy –
I Gorce Raba Niżna
II Lechia Gdańsk
III Roland Iwano Frankowsk Ukraina
IV Budowlani Łódź
V Pogoń Siedlce
VI SP 5 Poznań
VII UKS 54 Nosorożce Łódź
VIII BBRC Łódź
IX Igloo Ruda Śląska
X Budowlani Lublin
XI Sparta Jarocin
XII Marlin Ozorków

żacy -
I Orkan Sochaczew
II Lechia Gdańsk
III Budowlani Łódź
IV Pogoń Siedlce
V Roland Iwano Frankowsk Ukraina
VI UKS 54 Nosorożce Łódź
VII Gorce Raba Niżna
VIII Budowlani Lublin
IX Sparta Jarocin
X BBRC Łódź
XI Igloo Ruda Śląska

młodzik -
I Pogoń Siedlce
II Lechia Gdańsk
III Budowlani Łódź
IV Marlin Ozorków
V Budowlani Lublin
VI Orkan Sochaczew
VII Małopolska
VIII BBRC Łódź
IX Roland/Budowlani S.A/ Igloo (Barbarians)

Na zakończenie musimy podziękować wszystkim tym dzięki, którym turniej mógł się odbyć. Przede wszystkim przyjaciołom i kolegom Mirka z boiska Łódzkiemu Klubowi Oldbojów Rugby, panu Marszałkowi Witoldowi Stępniowi, Łódzkiemu Okręgowemu Związkowi Rugby który reprezentował prezes Ryszard Wiejski, Polskiemu Związkowi Rugby oraz firmom wspomagającym turniej SMS Trading, Pamso, Zbyszko, Victus, Vitro, ZWiK, Cementownia Warta, Art. Media, Da Grasso Łagiewnicka, Dywilan, Sadopol, Rugbuś Górnicza 5.

Najgorętsze podziękowania dla rodziców i opiekunów za gorący doping, a przede wszystkim za ogrzewanie i suszenie dzieci po meczach, przepyszne ciasta i porcjowanie gorącej herbaty.

Osobiście dziękuję mojej żonie. Jesteś niezastąpiona w realizacji moich zwariowanych pomysłów.

Zbigniew Jurzysta