Tu nie ma złota.
Dodane przez Rugbus dnia 12-06-2012

Siedlce. Przepiękna pogoda, chociaż może nie do rozgrywania meczy w całodniowym turnieju. Ale warunki jednakowe dla wszystkich. Już o godzinie 9 rano termometry wskazywały okolice 30 stopni Celsjusza. Na szczęście wszystko wynagradzała murawa. Na takiej trawie większość dzieci grała po raz pierwszy (młodzi łodzianie wspominali tylko warunki do grania podczas turnieju we Francji). Mecze rozpoczęły się ze sporym opóźnieniem, bo chociaż boiska czekały na zawodników i wszystkie ekipy przyjechały na czas, to niestety nie było przygotowanych list z rozpisanymi zawodami. Pierwsze mecze rozpoczęły się w okolicach południa, żar z nieba dawał się we znaki nie tylko graczom, ale i ...


Rozszerzona zawartość newsa


Siedlce. Przepiękna pogoda, chociaż może nie do rozgrywania meczy w całodniowym turnieju. Ale warunki jednakowe dla wszystkich. Już o godzinie 9 rano termometry wskazywały okolice 30 stopni Celsjusza. Na szczęście wszystko wynagradzała murawa. Na takiej trawie większość dzieci grała po raz pierwszy (młodzi łodzianie wspominali tylko warunki do grania podczas turnieju we Francji). Mecze rozpoczęły się ze sporym opóźnieniem, bo chociaż boiska czekały na zawodników i wszystkie ekipy przyjechały na czas, to niestety nie było przygotowanych list z rozpisanymi zawodami. Pierwsze mecze rozpoczęły się w okolicach południa, żar z nieba dawał się we znaki nie tylko graczom, ale i licznie przybyłym na turniej kibicom (z Łodzi 10 osobowa grupa rodziców). Przydały się przygotowane na wypadek deszczu parasole, chociaż tym razem chroniły oczekujących na mecze przed słońcem.Nasze trzy zespoły: mini żacy, żacy i młodzicy przyjechali do Siedlec z jasno określonym celem. Obronić tytuł Klubu Najlepiej Szkolącego Młodzież w Rugby. I to się udało. Punkty zdobyte w Ogólnopolskich Rozgrywkach Dzieci i Młodzieży do lat 15 w cyklu turniejów trwających od września 2011 roku do czerwca 2012 roku dały naszym zespołom I miejsce z 277 punktami. II Lechia Gdańsk zgromadziła ich 220, III Arka Gdynia 189, IV Budowlani Lublin 182, V Ogniwo Sopot 156, VI Biało-Czarni Nowy Sącz 117. W rozgrywkach uczestniczyło 51 zespołów z całej Polski.

Tu złota nie ma, jest tylko satysfakcja z pozycji zajmowanej w rugby w Polsce. Polski Związek Rugby nie nagradza w żaden sposób dzieci uczestniczące w rozgrywkach, nie ma też profitów dla klubów czy trenerów. Chociaż kilka lat temu nagrody takie były – np. torby na sprzęt. No cóż czasy się zmieniły. Pozostały natomiast puchary wyróżniające najlepszych w poszczególnych kategoriach wiekowych i medale za czołowe lokaty dla dzieci za zdobyte miejsca w finałowym turnieju. I tu ponownie Budowlani nie omieszkali zdobyć trochę trofeów w różnych kolorach.Zacznijmy od najmłodszych – mini żaków. Mecze rozgrywane były w przystępnej dla dzieci odmianie rugby Tag (z taśmami u boków). Nasza drużyna po remisie z Arką Gdynia 1:1 i zwycięstwie ze Spartą Jarocin 6:0 w finale spotkała się z SP 5 Poznań i Lechią Gdańsk. Tu walka była wyjątkowo zacięta. Z SP 5 do tej pory nie udało nam się wygrać w żadnym turnieju, ale tym razem Damian Rutkowski znakomitym rajdem przez nieomal całe boisko zdobył przyłożenie.

Natomiast dobrze broniący pola punktowego Kacper Kwiatkowski, Piotr Fabjańczyk, Mateusz Nowak, Igor Domagalski, Konrad Pawlak, Kacper Troska, Jakub Szeremet i kapitan zespołu Julia Pustkowska zdecydowali o zwycięstwie nie wpuszczając przeciwników nawet w okolice pola. Rozluźnieni zwycięstwem nad najgroźniejszym rywalem Budowlani nie ustrzegli się błędów w ostatnim meczu z Lechią i przegrywając 4:2 zajęli drugie miejsce i zdobyli srebrne medale. Porażka ta zepchnęła zespół również na trzecią pozycję w klasyfikacji końcowej rozgrywek mini żaków, właśnie za drużynami SP 5 Poznań i Lechią Gdańsk.

Żacy bronili pierwszego miejsca po turniejach regionalnych. I tu o stracie tej pozycji zadecydował mecz z bezpośrednim rywalem Ogniwem Sopot. 6 punktowa przewaga okazała się za mała, gdyż porażka 1:3 w pólfinale pozwoliła drużynie z Sopotu wyprzedzić nas o 5 punktów w klasyfikacji końcowej (na III pozycji Arka Gdynia). Sopocianie w finale pokonali Arkę Gdynia, natomiast Budowlani Łódź w meczu o trzecie miejsce(turnieju finałowego) wygrali z Budowlanymi Lublin 3:1. Drużyna żaków grała w składzie: Paweł Skrobski, Daniel Duda, Tomasz Budek, Cezary Plesiński, Michał Boksa, Dawid Nowak, Oskar Giernat, Jakub Stefaniak, Igor Białek, Rafał Szkop, Angelika Małolepsza, Maciej Gryżewski, Patryk Olejnik, Sebastian Kowalski, Robert Badowski.
Młodzicy natomiast znakomicie radzili sobie w cyklu wszystkich turniejów. Wygrali mecz o I miejsce turnieju finałowego ze Spartą Jarocin 28:0, ale ich najgroźniejszym rywalem była Lechia Gdańsk i to ten mecz przysporzył najwięcej emocji. Z całą pewnością był to najładniejszy mecz, obfitujący w twardą, ale zgodną z przepisami grę. Wynik otworzyli zawodnicy Lechii po akcji całego zespołu. Podwyższenie i wydawało się, że pierwsza połowa zakończy się zwycięstwem zawodników z Wybrzeża. Ale to łodzianie w ostatnich sekundach przeprowadzili skuteczną akcję prawą stroną boiska i w przerwie trener Szyburski mógł omawiać jak skutecznie poprawić wywalczony remis.

Druga połowa obfitowała w wiele akcji godnych finału rozgrywek. Dwa razy zawodnicy w zielonych barwach przedzierali się przez naszą linię obrony i wydawało się, że zdobędą punkty. Dwa razy również popełnili błąd zakończony karnym blisko pola punktowego. Raz Kamil Brzozowski spudłował, ale drugi raz w ostatniej akcji meczu celnie kopnął i to Budowlani podrzucali na ramionach trenera Przemka Szyburskiego. Kolejne złote medale zawisły u: Aleksandra Michausa, Juliusza Walczaka, Roberta Kacprowicza, Macieja Kolasy, Szymona Witkowskiego, Dominika Nowińskiego, Maksymiliana Bączyńskiego, Kamila Brzozowskiego, Patryka Pietrakowskiego, Pawła Urbaniaka, Bartosza Rustkowskiego, Doriana Kozłowskiego, Damiana Wlaźlaka, Przemysława Serafina, Huberta Sosnowskiego, Kaspra Matysiaka, Piotra Grochowiny, Jakuba Bauera.Dodamy jeszcze, iż tytuły najlepszych zawodników w poszczególnych kategoriach zdobyli Michał Boksa w żakach i Paweł Urbaniak w młodzikach.
Tak więc po podliczeniu punktów we wszystkich turniejach Ogólnopolskich Rozgrywek Dzieci i Młodzieży to Budowlani Łódź okazali się klubem najlepszym w Polsce. Trenerzy Przemysław Szyburski i Zbigniew Jurzysta udowodnili po raz kolejny, że potrafią pracować z dziećmi i młodzieżą. Szkoda tylko, że nie widzą tego władze Spółki i Stowarzyszenia w Budowlanych. Dzieci i młodzież zakończyli rozgrywki, a sytuacja w obu klubach nie uległa zmianie. Milczenie o sytuacji trenerów i kontynuowaniu szkolenia nie pomogło w rozwiązaniu problemów. Pat trwa.

Trzeba również przyznać, że bez pomocy Adama Kocińskiego, Grzegorza Skrobskiego , Przemysława Pustkowskiego i Grzegorza Urbaniaka podczas treningów i wyjazdów nie byłoby tego sukcesu. Mimo swoich obowiązków związanych z pracą zawsze znaleźli czas, aby pomóc w zapanowaniu nad tą dość dużą grupą dzieci – zwłaszcza najmłodszych.

Dziękujemy również rodzicom i opiekunom zawodników, którzy mimo sporych zawirowań podczas sezonu wierzyli w to, że praca z ich dziećmi idzie w dobrym kierunku i pomagali przetrwać trudny okres również dla nich.
Sponsorom i wszystkim, którzy pomagali w różny sposób w ciągu całego sezonu również bardzo dziękujemy.

Teraz życzymy grupom kadetów i juniorów oraz seniorom BUDOWLANYCH dołożenia kolejnych medali do bogatej kolekcji już zdobytych.
Autor:Zbyszek Jurzysta