Prezentacja - Drużyny dziecięce sekcji rugby Klubu Sportowego Budowlani Łódź.
Dodane przez Rugbus dnia 15-10-2012Drużyny dziecięce sekcji rugby Klubu Sportowego Budowlani Łódź.1.Szkolenie w drużynach dziecięcych rugby w K.S Budowlani Łódź obejmuje swoim zakresem dzieci w wieku 8-13 lat. Nabór do sekcji prowadzony jest w przeważającej części w szkołach podstawowych znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu.
Sam obiekt znajduje się w tzw. trudniej dzielnicy Łodzi czyli Starych Bałutach. Niedalekie sąsiedztwo Bałuckiego Rynku, stara zabudowa ulic Łagiewnickiej, Wojska Polskiego, czy też Młynarskiej, a jednocześnie blokowiska przy Marysińskiej czy Emilii Plater to swoistego rodzaju środowisko ludzi o zróżnicowanym poziomie społecznym. Rodziny biedne i ocierające się o margines nie są tu zjawiskiem nieznanym.
2.Sport. Rugby to sport niełatwy. Chcąc osiągnąć sukcesy trzeba wykazać się niezwykłym charakterem. To sport tzw. kontaktowy gdzie mamy do czynienia z przeciwnikiem stojącym twarzą w twarz, przeciwnikiem tak samo zdesperowanym żeby wygrać jak my. Nie da się tego osiągnąć bez ciężkiej pracy. Taką świadomość staramy się zaszczepić już w bardzo młodych ludziach. Efekt myślę, że bardzo dobry. Od 10 lat seniorzy czyli zawodnicy dorośli nie schodzą poniżej drugiego miejsca w Polsce. Dzieci i młodzież starają się im dorównać. Klub nasz od 8 lat zdobywa tytuł klubu najlepiej szkolącego w rugby dzieci i młodzież.

3.Jak taki cel osiągnąć? Jak przyciągnąć na stadion, a w efekcie na trudny trening dzieci? Mój pomysł na pracę i odpowiedź na te dwa pytania wziął się z prostej rzeczy. To było pytanie wciąż powtarzające się na treningach: trenerze zagramy dzisiaj?
Dzieci kochają grać. Trzeba było im to załatwić. Trening, treningiem, ale dla nich najważniejsza jest rywalizacja. System rozgrywek ogólnopolskich nie gwarantuje częstego grania. Wobec tego we współpracy z dyrekcjami szkół i nauczycielami organizujemy cykle turniejów i rozgrywek dla wszystkich uczniów również tych nie trenujących. Uproszczone przepisy gwarantują dzieciom znakomitą zabawę, a element rywalizacji i chęć podniesienia umiejętności przynosi wymierny efekt w postaci nowych zawodników po prawie każdych takich zawodach.
A jest ich na dzień dzisiejszy nie mało : Mini Liga Rugby Tag cykl rozgrywek dla klas IV od września do kwietnia, Ferie z rugby – akcja szkoleniowa podczas ferii zimowych, Memoriał im. Mirosława Wojtani – międzynarodowy turniej dzieci i młodzieży do lat 15, Bawimy się z rugby – turniej dla uczniów klas IV, V, VI z elementami innych sportów i zabaw w Dniu Dziecka, Rugbyriada – turniej charytatywny z przeznaczeniem środków na pomoc dla chorych dzieci, udział w nim biorą wszyscy, którzy chcą spróbować gry w rugby , Sportowe wakacje – kolonie-zgrupowanie sportowe, Szkoła z jajem – wrześniowy turniej na dobre rozpoczęcie roku szkolnego, Kogel Mogel Cup – gra w Tag rugby dla dziewcząt i chłopców zespoły mieszane i ostatni pomysł realizowany wspólnie z Urzędem Marszałkowskim – Orlikowa Liga Mistrzów w rugby (w tym roku 50 szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu województwa łódzkiego).

4.Grupa zawodników trenujących. Zajęcia prowadzone w dwóch kategoriach tzw. mini żacy 8-10 lat i żacy 11-13 lat. Ogółem dzieci zapisanych z uprawnieniami do gry jest około 40. Na treningach jest to grupa 20-25 zawodników. Chłopcy i coraz częściej dziewczęta. Właśnie z tych osób wybiera się drużyny, które reprezentują Klub Sportowy Budowlani i miasto Łódź w rozgrywkach ogólnopolskich i międzynarodowych (w 2011 roku był to wyjazd do Francji do Tulonu gdzie startowały zespoły z Francji, Szkocji, Niemiec, Belgii i Włoch). Dla dzieci ze Starych Bałut reprezentowanie klubu, szkoły czy miasta jest rzeczą niesłychanie ważną. Poczucie dumy i radości z uczestnictwa w takich imprezach przekłada się bardzo pozytywnie na zachowania dzieci. Pozytywne opinie ze szkół o naszych zawodnikach nie są zaskoczeniem. Coraz częściej podczas spotkań z nauczycielami dowiadujemy się, że to młodzi rugbiści są dobrym przykładem dla innych uczniów.
5.Potrzeby sekcji. Wraz ze wzrostem zainteresowania treningami ze strony dzieci ,rosną potrzeby sekcji . Brakuje sprzętu treningowego zwłaszcza w okresie zimowym – dresy, koszulki, obuwie przystosowane do treningu. Rodziców naszych młodych zawodników często nie stać na zakup. Brakuje również sprzętu specjalistycznego w postaci piłek, znaczników, obijaków. Są to najczęściej rzeczy w Polsce nie produkowane, gdyż rugby jest u nas wciąż mało popularne.

6.Mimo to, a może dzięki temu udało mi się w ciągu ostatnich lat zainteresować dziecięcym rugby dużą grupę dyrektorów szkół, nauczycieli wychowania fizycznego, rodziców i wolontariuszy. Podczas imprez i turniejów (gdzie w niektórych uczestniczy do 2000 dzieci) mamy wsparcie łódzkich mediów. Nazwa Budowlani Łódź jest bardzo dobrze kojarzona przez mieszkańców Starych Bałut. Wszyscy wiedzą, że mimo tego, iż dysponujemy nie najnowszym obiektem sportowym, borykamy się z brakiem hal treningowych, nie zawsze stać nas na daleki wyjazd chociażby na kolonie-zgrupowanie to na Górniczej 5 trenerzy i działacze przekazują dzieciom pozytywne wzorce zachowań nie tylko związanych z uprawianiem sportu.
7.Dwie priorytetowe imprezy. 1. Memoriał im. Mirosława Wojtani. Turniej międzynarodowy, który zgromadził w tym roku 26 drużyn z Polski i Ukrainy. Od pięciu lat czyli od początku istnienia uznawany za najlepiej zorganizowany dziecięcy turniej rugby w Polsce. Zawody podczas których młodzi zawodnicy jak i ich rodzice i opiekunowie mogą zapoznać się z różnymi stylami grania w rugby. Najmłodsi w bezkontaktowej odmianie rugby Tag, 13 latkowie w odmianie 7 osobowej i 15 latkowie w rugby 15 osobowe.

2.Rugbyriada. Impreza charytatywna organizowana wspólnie z Clubem Rotaract i Hospicjum Łódzkim, podczas której głównym celem jest pomoc ciężko chorym dzieciom . W tym roku był to syn byłego zawodnika Budowlanych Łódź Mariusza Świerczyńskiego – Bartosz. W czasie tych zawodów uczestnicy mają szansę zagrania na jednym boisku, w jednej drużynie z najlepszymi polskimi rugbistami. Odpowiednio dostosowane przepisy gry pozwalają zagrać w jednej ekipie zarówno dzieciom, kobietom i mężczyznom nie uprawiającym sportu z zawodnikami trenującymi. Tak się dobrze składa, że od początku imprezy zawsze jest szansa zagrać z Mistrzem, gdyż Budowlani od lat zdobywają Mistrzostwo Polski w różnych kategoriach wiekowych. Rugbyriada stała się na tyle popularną imprezą w środowisku, że gośćmi naszymi są również reprezentanci Polski w różnych odmianach rugby w tym Reprezentacja Polski Kobiet. Zawsze też staramy się, aby oprócz gry w rugby były inne atrakcje: loterie fantowe, aukcje, konkursy. Dochód z nich przeznaczamy na wskazany cel lub pomoc dla najuboższych zawodników sekcji dziecięcej rugby (chociażby dopłaty do badań lekarskich, koniecznych podczas uprawiania sportu).

8.Pomoc dla drużyn dziecięcych od sponsorów, współpracowników, darczyńców, osób nam życzliwych staramy się wynagrodzić na różne sposoby. Począwszy od wystawiania banerów reklamowych podczas imprez, poprzez umieszczanie logo firm na strojach do grania jak i informowanie w mediach i na stronach internetowych o zaoferowanej nam pomocy. Staramy się – trenerzy jak i zawodnicy – aby okazana nam życzliwość, współpraca jak i środki finansowe były spożytkowane jak najlepiej i przynosiły radość z odnoszonych dzięki temu sukcesów.
Autor: Zbigniew Jurzysta