Terminarz rozgrywek Ekstraligi runda wiosenna już na stronie : Terminarz 2020
  Wielkie odrodzenie rugbistów Budowlanych.(Artykuły 4)
EKSTRALIGA

Więcej zdjęć w galerii.

Kto nie był, niech żałuje. W meczu czwartej kolejki ekstraligi rugby Blachy Pruszyński Budowlani pokonali po pasjonującym meczu Arkę Gdynia 33:27 (10:14).

Dla nikogo nie było tajemnicą, że po dwóch porażkach z kolei sytuacja w i wokół zespołu prowadzonego przez trenera Mirosława Żórawskiego nie była zbyt dobra (najdelikatniej mówiąc).

Niektórzy z kibiców gorączkowo przeglądali archiwa, starając się sprawdzić, kiedy poprzednio łodzianie przegrali trzy razy z rzędu (było to ... dwadzieścia lat temu). Długo wydawało się, że to zespół znad morza (z dwoma byłymi graczami Budowlanych, Tomaszem Stępniem i Władysławem Grabowskim w składzie) pewnie zwyciężą na stadionie przy ul. Górniczej. Już w 3 min gdynianie przyłożyli (Robert Andrzejczuk) i stopniowo powiększali przewagę.

Arka grała swobodnie, bez kłopotów przedostawała się na połowę gospodarzy, imponowała grą ręką i precyzją przy autach. W 13 min było już 3:10, zaś w 32 min po akcji Stępnia rywale prowadzili różnicą aż 21 punktów (3:24).
Mieli jeszcze kolejne okazje, ale ich nie wykorzystali. Tuż przed przerwą Budowlani zniwelowali część strat (10:24), ale mało kto wierzył, że będą w stanie odnieść sukces. W 44 min drop-golem popisał się Dawid Banaszek i było 10:27. I od tej chwili goście nie zdobyli nawet punktu. Podobnie jak w niedawnych derbach Trójmiasta z Lechią Gdańsk opadli z sił, co jednak w niczym nie umniejsza klasy chłopaków Żórawskiego, którzy zaczęli grać, jak w czasach największej świetności klubu.

Przyłożyli Łukasz Czarniak i Tomasz Kozakiewicz (20:27 w 48 min). W 61 min z karnego trafił Sebastian Łuczak (23:27). W 63 min po fatalnym błędzie Stępnia team z Łodzi wyszedł na prowadzenie (przyłożenie Mateusza Matyjaka na 28:27). Podwyższył Łuczak (30:27 w 64 min). Końcówka była dramatyczna. Gdynianie atakowali, ale bez efektu. W 78 min Łuczak nie trafił z karnego, jednak już w doliczonym czasie gry nie pomylił się, kopiąc z kilkudziesięciu metrów (33:27).
Budowlani udowodnili, że jednak potrafią i skreślanie ich jest zdecydowanie przedwczesne. Łodzianie są w stanie pokonać każdego, jeśli tylko sami w to uwierzą. Wicemistrzowie kraju pokazali lwi pazur.

Blachy Pruszyński Budowlani Łódź – Arka Gdynia 33:27 (10:24)
Budowlani: Pepliński, Stolarz (46, Bartłomiej Szczukocki), Mokia, Królikowski (60, Kościelski), Justyński, Szyburski (76, Michał Szczukocki), Fortuna, Gugushvili, Żórawski, Czarniak, Kaniowski, Dułka, Łuczak, Matyjak, Kozakiewicz.
Punkty dla Budowlanych: Łuczak 13, Mokia, Czarniak, Matyjak i Kozakiewicz – po 5, punkty dla Arki: Andrzejczuk 10, Banaszek 6, Tomasz Stępień 6, Rakowski 5.
źródło:Express Ilustrowany

Wielkie emocje w hicie ekstraligi. Budowlani Łódź pokonali Arkę Gdynia, choć przegrywali już 10:27!

Kibice przy ul. Górniczej przeżyli niesamowite emocje. Po wspaniałej pogoni rugbiści Blach Pruszyński Budowlanych odrobili 17 punktów straty i pokonali prowadzącą w tabeli Arkę Gdynia 33:27!
Po porażkach z Lechią Gdańsk i Pogonią Siedlce rugbiści z ul. Górniczej rozegrali trzeci z rzędu mecz na szczycie. Faworytem sobotniego spotkania była prowadząca w tabeli Arka Gdynia, która w przeciwieństwie do Budowlanych w ostatnich miesiącach nie musiała sobie radzić z tak dużymi problemami kadrowymi i organizacyjnymi.

Pierwsza połowa potwierdziła najgorsze obawy kibiców. Gdynianie byli zdecydowanie lepsi i kontrolowali wydarzenia na boisku. Gdy po zaledwie pół godziny gry prowadzili już 22:3 wydawało się, że spotkanie może zakończyć się pogromem. Gdy w ostatniej akcji pierwszej połowy gospodarze przeprowadzili siedmiopunktową akcję chyba mało kto mógł wierzyć, że będzie to początek wielkiej pogoni za Arką.

Co prawda w drugiej połowie pierwsze punkty z drop-gola zdobyli rywale, ale przez kolejne minuty na boisku przeważali już gospodarze. Przyłożenia z 48 i 58 minuty oraz celny rzut karny z 61 minuty Sebastiana Łuczaka zmniejszyły straty do zaledwie czterech punktów (24:27). Gdy chwilę później Mateusz Matyjak wykorzystał błąd rywali i przedarł się prawym skrzydłem na pole punktowe Arki, gospodarze wyszli na sensacyjne prowadzenie. Po celnym podwyższeniu Łuczaka rugbiści z ul. Górniczej wygrywali już 30:27. Przez kolejne minuty z wielką determinacją bronili wyniku i - co najważniejsze - bronili go skutecznie. Już w doliczonym czasie gry gości dobił Łuczak, który wykorzystał rzut karny ze środka boiska i ustalił wynik meczu na 33:27.
źródło:gazeta.pl

Zagramy w składzie:1-Kamil Pepliński,2-Sebastian Stolarz,3-Sergo Mokia, 4-Michał Królikowski, 5-Krzysztof Justyński, 6-Przemysław Szyburski, 7-Mariusz Fortuna, 8-Davit Gugushvili, 9-Łukasz Żórawski, 10- Łukasz Czarniak, 11-Dariusz Kaniowski, 12-Grzegorz Dułka, 13-Sebastian Łuczak, 14-Mateusz Matyjak, 15-Tomasz Kozakiewicz, , Rezerwowi: Łukasz Rydzyński, Bartosz Kościelski, Michał Szczukocki, Bartłomiej Szczukocki, Mindia Abashidze, Maciej Wilczyński, Krzysztof Kotasa, , Krzysztof Skrobski, Marek Grabowski.
Trener: Mirosław Żórawski - Asystent: Krzysztof Szulc - Kierownik drużyny: Grzegorz Białkowski

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Arka przegrała w Łodzi, choć przez godzinę prowadziła.

Gdynianie objęli prowadzenie już w trzeciej minucie, gdy przyłożeniem popisał się Robert Andrzejczuk, a z podwyższenia na 7:0 poprawił Tomasz Stępień, który pierwszy raz zagrał przeciwko Budowlanym po opuszczeniu Łodzi. W 30. minucie po kolejnej "piątce" popularnego "Boczka" Arka prowadziła już 24:3.

- Graliśmy super mecz, mieliśmy gigantyczną przewagę i nagle jedna nieudana akcja to wszystko zmieniła. Szliśmy z kontrą 3 na 1, ale zamiast kolejnego przyłożenia jeden z zawodników zdecydował się na indywidualną akcję i w pojedynkę nic nie wskórał. Szybko potwierdziło się powiedzenie, że zmarnowane okazje się mszczą. Sędzia przedłużył pierwszą połowę o cztery minuty i wówczas gospodarzom udało się zdobyć pierwsze przyłożenie - relacjonuje Arkadiusz Suska, kierownik gdyńskiej drużyny.

Cztery minuty po wznowieniu gry Dawid Banaszek z karnego kopnął na 27:10. Niestety, jak się okazało były to ostatnie punkty "Buldogów" w tym spotkaniu. Korzystny wynik Arka utrzymywała do 64. minuty (27:23). Potem dała się zaskoczyć akcją za siedem punktów, a końcowy wynik Budowlani ustalili karnym w drugiej minucie doliczonego czasu gry.

- Z Łodzi wracamy z bonusem, ale to dużo za mało w stosunku do tego, na co była szansa. Mobilizacja gdzieś uleciała w przerwie. Zaczęło się wówczas wzajemne wytykanie błędów i na boisko wróciła już inna drużyna. Obraz gry diametralnie się zmienił. Gospodarze ruszyli do ataku, a my się przed nimi nie obroniliśmy - dodaje kierownik Suska.
źródło:trójmiasto.pl

Wielka pogoń Budowlanych.

Budowlani Łódź wrócili do gry. Po porażkach z Lechią Gdańsk i Pogonią Siedlce, zdołali podnieść się i pokonać na własnym terenie Arkę Gdynia. Brawa podopiecznym Mirosława Żórawskiego należą się tym bardziej, że do przerwy przegrywali 10:24.

Pierwsza połowa spotkania w Łodzi zdecydowanie należała do Arki, która przeważała i już w 3. minucie wyszła na pierwsze prowadzenie po przyłożeniu Roberta Andrzejczuka. Podwyższył Tomasz Stępień, który jeszcze niedawno reprezentował barwy Budowlanych SA, a do Trójmiasta przeniósł się w letnim okienku transferowym. Sebastian Łuczak odpowiedział wykorzystując rzut karny, ale to Buldogi pozostawały w natarciu. Przed przerwą Andrzejczuk jeszcze raz zameldował się na polu punktowym, "piątkę" dorzucił także Radosław Rakowski, a z podstawki nie mylili się Stępień i Banaszek. W ostatniej akcji przed przerwą gospodarze zdołali przeprowadzić akcję za siedem punktów, ale nic nie wskazywało, by miał to być sygnał do natarcia.

Drugą odsłonę od wykorzystanego rzutu karnego rozpoczęła Arka i było 27:10. To była jednak ostatnia zdobycz punktowa przyjezdnych, bo w Budowlanych wstąpiło drugie życie. Zepchnęli rywali do głębokiej defensywy i krok po kroku odrabiali straty. Łukasz Czarniak, Tomasz Kozakiewicz i Gruzin Sergo Mokia przykładali piłkę w polu punktowym rywala, a szalę zwycięstwa na stronę gospodarzy przechyli Mateusz Matyjak. Celne kopy Sebastiana Łuczaka dopełniły dzieła i wicemistrzowie pokonali gdynian 33:27.
źródło:rugbypolska.pl