Seniorzy: Kalendarz - Jesień 2020 już na stronie.
  Przegraliśmy z Lechią Gdańsk. (Artykuły 3)
EKSTRALIGA

Rugbiści Budowlanych nie pamiętają takiej porażki.

Ani jednego punktu nie zdobyli w meczu z Lechią Gdańsk rugbiści Budowlanych Łódź. Na Wybrzeżu ulegli mistrzowi Polski aż 0:20.

Dla nowej, odmłodzonej latem drużyny Budowlanych mecz w Gdańsku miał być prawdziwym testem możliwości. Co prawda w ekipie mistrzów Polski między rozgrywkami doszło do sporych zmian, ale przecież mecze z Lechią przez lata należały do klasyków ligi, a jeszcze w czerwcu obie drużyny walczyły o tytuł mistrza kraju. – Ten mecz w niczym nie przypominał naszych poprzednich pojedynków i był jednym z najgorszych w ostatnich latach – mówi trener łodzian, Mirosław Żórawski. – Wpływ na to miały składy, ale i forma. W tym słabym spotkaniu to my byliśmy jednak gorsi. Lechia zagrała proste rugby, a my popełnialiśmy ogromną liczbę dziecinnych błędów. Nic w tym meczu nam się nie układało.

Pierwsze punkty łodzianie stracili już w 5 minucie po rzucie karnym. Wcześniej swojej szansy nie wykorzystał Sebastian Łuczak. – Nie mieliśmy strzelb w młynie i momentami wyglądaliśmy bezradnie, szczególnie w autach. Brakowało też liderów, którzy zrobiliby coś w ataku – tłumaczy szkoleniowiec Budowlanych. – Myślałem, że ruszymy po przerwie, ale też nie znaleźliśmy żadnego sposobu na zdobycie punktów, choć gra była bardzo wyrównana. Lechia dobiła nas dwie minuty przed końcem. Najpierw zdobyła punkty z karnego, a w tuż przed końcem przyłożyła.
Trener łodzian nie pamięta, kiedy jego drużyna przegrała tak wysoko. – Wracając, zastanawialiśmy się, kiedy ostatni raz nie zdobyliśmy punktu – mówi Żórawski. – Mam nadzieję, że ta porażka będzie dla nas lekcją.
Tym bardziej że przed Budowlanymi kolejny trudny mecz. W sobotę na własnym stadionie będą podejmować wicelidera, Pogoń Siedlce.

Lechia Gdańsk – Budowlani Łódź 20:0 (10:0)
Budowlani: Pepliński, Stępień (72, Kościelski), Mokia, Karpiński, Gugushvili, Szyburski, Fortuna, Kowalewski (15, M. Szczukocki, 66, Rydzyński), Abashidze (50, Wilczyński), Czarniak, Kaniowski (66, Matyjak), Gomulak, B. Szczukocki (50, Dułka), Kozakiewicz, Łuczak.

------------------------------------------------------------------------------------------------
Budowlani Łódź nie dali rady.

W starciu dwóch najlepszych drużyn poprzedniego sezonu górą Lechia Gdańsk. Choć rugbiści Blach Pruszyński Budowlanych przez długie momenty przeważali, to jednak na Wybrzeżu nie zdobyli nawet punktu.
Od wielu lat mecze Budowlanych z Lechią to hity ekstraklasy rugby. Tak było zwłaszcza w ostatnim sezonie, w którym obie drużyny mierzyły się ze sobą we wszystkich trzech finałach (mistrzostw i Pucharu Polski w "15" oraz mistrzostw Polski w "7"). Od nowego sezonu zespoły z Łodzi i Gdańska grają jednak w mocno przebudowanych składach, a ich siła rażenia - przynajmniej na razie - wydaje się być zdecydowanie mniejsza.

Sobotni mecz w równym stopniu co hitem miał więc być sprawdzian możliwości nowych drużyn. Zdecydowanie bardziej zadowoleni z jego wyniku mogą być gdańszczanie, którzy wygrali z Budowlanymi 20:0. Gospodarze pierwsze punkty zdobyli już w 5. min, gdy Rafał Janeczko wykorzystał rzut karny. Do przerwy Lechia zdobyła jeszcze siedem punktów, gdy w 24. min Marek Płonka zaliczył przyłożenie, a skutecznym podwyższeniem popisał się Janeczko.

Budowlani mogli czuć spory niedosyt, bo przez większość pierwszej połowy to oni byli stroną przeważającą. W przeciwieństwie do rywali swoich groźnych akcji nie potrafili jednak zamienić na punkty.

Podobnie było zresztą w drugiej części gry, w której jedyne punkty padły dopiero w ostatnich pięciu minutach. Najpierw rzut karny wykorzystał Janeczko, który po chwili kolejnym udanym podwyższeniem ustalił wynik meczu po wcześniejszym przyłożeniu Grzegorza Jańca.

Po dwóch kolejkach ekstraligi dwie najlepsze drużyny poprzedniego sezonu mają na koncie po pięć punktów. Przed nimi znajdują się Arka Gdynia i Pogoń Siedlce, które jako jedyne wygrały oba mecze. W najbliższych dwóch kolejkach Budowlani zmierzą się właśnie z drużynami z Siedlec i Gdyni.

Lechia - Budowlani 20:0 (10:0)

Budowlani: Pepliński, Stępień, Mokia, Karpiński, Gugushwili, Szyburski, Fortuna, Kowalewski, Abashidze, Czarniak, Kaniowski, Gomulak, Szczukocki, Kozakiewicz, Łuczak.
źródło:sport.pl

Budowlani do Gdańska przyjechali bez kontuzjowanych Gruzinów: Meraba Gabuni i Temo Sokhadze. Z kolei Lechia do spotkania przystąpiła bez Aleksandra Nowickiego, który zdecydował się na wyjazd do Francji oraz zawieszonych Mirosława Kluska i trenera Marka Płonki (zobacz za co i jakie wymierzono kary). Ten drugi mecz oglądał z trybun, zaś na ławce pozostawił osamotnionego Pawła Lipkowskiego

Rewanż za lipcowy Puchar Polski lepiej rozpoczął się dla gospodarzy, którzy już w 5. minucie wykorzystali rzut karny. Kop na słupy w wykonaniu Rafała Janeczko przyniósł biało-zielonym 3 punkty. Optyczną przewagę posiadali Łodzianie, ale ich agresywne ataki nie przynosiły skutku, gdyż gospodarzom za każdym razem udawało się przerywać ich groźne akcje. Chociaż w 21. minucie po kolejnym kopie Janeczki piłka minęła słupy, to właśnie gdańszczanie zdobywali kolejne punkty.

W 24. minucie kapitalnym zagraniem popisał się Cyprian Majcher, który posłał "jajo" w ręce Marka Płonki jr., a ten zdobył pierwsze w tym meczu przyłożenie. Podwyższył Janeczko i gdańszczanie prowadzili 10:0. Pomimo naporu gości wynik do przerwy się nie zmienił.

Druga część spotkania rozpoczęła się od pressingu Lechii, ale po chwili to Budowlani byli bliscy zdobycia punktów. Gdańszczanie po młynie dyktowanym przy własnym polu punktowym szybko oddalili jednak niebezpieczeństwo, a sędzia w ciągu niespełna dwóch minut przyznał trzy rzuty karne (dwa dla Lechii, jeden dla Budowlanych). Biało-zieloni stopniowo przedzierali się w stronę pola punktowego łodzian, ale na skutek błędów musieli wrócić na własną połowę.

Budowlani przejęli inicjatywę, ale podobnie jak w pierwszej połowie nie przekuwała się ona na zdobycze punktowe. Żółtą kartką ukarany w 69 minucie został Łukasz Doroszkiewicz, ale przez 10 minut jego kary gdańszczanie nadrabiali metry po kopach Jurija Buchajło. W 77 minucie przy rzucie karnym dla Lechii po raz kolejny na słupy zdecydował się kopać Janeczko, który zdobył 3 punkty praktycznie przypieczętowując zwycięstwo gospodarzy.

Pewni wygranej gdańszczanie w końcówce nacierali jednak dalej na zepchniętych do defensywy gości, a przyłożenie zdobył jeszcze Grzegorz Janiec. Wynik spotkania ustalił Janeczko podwyższając za 2 punkty.

Lechia Gdańsk - Budowlani Łódź 20:0 (10:0)
Punkty: Janeczko 10, Płonka 5, Janiec 5

Zagraliśmy w składzie:1-Kamil Pepliński,2-Szczepan Stępień,3-Sergo Mokia, 4-Piotr Karpiński, 5-Davit Gugushvili, 6-Przemysław Szyburski, 7-Mariusz Fortuna, 8-Emil Kowalewski, 9-Mindia Abashidze, 10- Łukasz Czarniak, 11-Dariusz Kaniowski, 12-Piotr Gomulak, 13-Bartłomiej Szczukocki, 14-Tomasz Kozakiewicz, 15-Sebastian Łuczak, Rezerwowi:Łukasz Rydzyński, Bartosz Kościelski, Michał Szczukocki, Grzegorz Dułka, Maciej Wilczyński, Marek Grabowskiego, Mateusz Matyjak, Krzysztof Kotasa, Paweł Stępień.

LECHIA: Zieliński (68 Auksztulewicz), Buczek, Kaszuba - Doroszkiewicz, Nowak - Janiec, Wantoch-Rekowski (80 Kochański), Hebda - Janeczko - Buchajło - Płonka, Hedesz, Majcher, Piszczek - Jurkowski
źródło:trójmiasto.pl