Seniorzy: Kalendarz - Jesień 2020 już na stronie.
  I półfinał Mistrzostw Polski .(artykuły 2)
EKSTRALIGA
Niepokonani w sezonie zasadniczym, Blachy Pruszyński Budowlani SA Łódź po
twardej, zaciętej walce zwyciężyli w pierwszym półfinale mistrzostw Polski z Posnanią
Poznań 34:15.

Wygrana to pierwszy krok w kierunku meczu finałowego, a jednocześnie kolejne
spotkanie bez porażki.

Rozgrywki na poznańskim stadionie nigdy nie należały do łatwych i pomimo, iż
Budowlani byli zdecydowanym faworytem, nikt nie nastawiał się na łatwe zwycięstwo.
W pierwszych 15 minutach meczu Posnania zaskoczyła łodzian destrukcyjnymi
działaniami oraz dobrą i agresywną obroną. Skutkiem tego było zdobycie przez
gospodarzy pierwszego przyłożenia i wynik otwarcia wyglądał dość sensacyjnie: 0:5.
Dwie minuty później kapitan gości zgłosił próbę kopu, a bezbłędnie wykonana przez
Temo Sokhadze dała Budowlanym trzy punkty. 3:5. Pierwsza połowa to ciągłe błędy
wicemistrzów Polski, które powodowały stratę piłek tuż przy linii końcowej
przeciwnika. Złą passę, w 30 minucie, przełamał Sebastian Łuczak, dzięki czemu
jego drużyna po raz pierwszy w tym meczu wyszła na prowadzenie. 8:5. Radość nie
trwała jednak długo, gdyż 6 minut później, po serii błędów, Posnania po raz drugi
przełamała obronę łodzian i przyłożyła piłkę za linią końcową. Wynik 8:10
spowodował szał entuzjazmu na trybunach. Dopiero wykorzystane przez Sokhadze,
pod koniec pierwszej połowy, dwa rzuty karne zadecydowały o prowadzeniu
Budowlanych i drużyny opuściły boisko przy stanie 14:10.

W drugiej części meczu widać było, że Łódź dysponuje mocną, wyrównaną ławką
i mimo trudności kadrowych (brak wielu podstawowych zawodników) przyjechała po
zwycięstwo i nawet bardzo mocno stawiająca się Posnania nie jest w stanie tego
zmienić. Zwiększanie przewagi goście rozpoczęli od bezbłędnie kopniętych przez
Temo dwóch karnych – 20:10. Potem pokazał się publiczności, wracający do drużyny
na najważniejsze mecze, grający na co dzień we Francji Kamil Bobryk, który po
świetnym rozegraniu położył piłkę między słupami rywali. W tak dogodnej sytuacji
Sokhadze bez problemu podwyższył i było 27:10. W 77 minucie, po bardzo dobrej
akcji młyna, Budowlani zdobyli swoje ostatnie przyłożenie w tym spotkaniu. Jego
bohaterem był, powracający po dwóch latach przerwy, dawny kapitan Maciej
Pabjańczyk. Temo kopnął bezbłędnie i przewaga urosła do 34:10. Niestety brak
koncentracji spowodował, że wynik półfinałowego meczu ustanowiła Posnania
pokonując łódzkich obrońców w ostatniej minucie meczu i zdobywając swoje kolejne

newralgicznej pozycji zagrał doświadczony zawodnik Maciej Pabjańczyk. Wytrzymał
trudy ciężkiego spotkania w pełnym wymiarze czasu i jako łącznik poprawnie kierował
grą zespołu, a udany debiut w meczu ekstraligi zaliczył brat Władka: Marek
Grabowski, który był bliski zdobycia efektownego przyłożenia.

Poważnym wzmocnieniem pierwszej linii, w obliczu kontuzji Pawła Grabskiego
i choroby Kamila Pelińskiego, miały być „francuskie posiłki”. Zagrał jedynie Kamil
Bobryk, bowiem w przypadku Jeana Boutes doszło do wyjątkowego zdarzenia.
Decyzją zarządu Polskiego Związku Rugby, którą otrzymaliśmy drogą mailową, na
dodatek zaledwie dwie godziny przed meczem, zawodnik posiadający ważną licencję
PZR nie został dopuszczony do gry. Reprezentant Polski Jean Boutes, podobnie jak
trenerzy i zespół Budowlani SA był zaskoczony i zdenerwowany bezprecedensowym
posunięciem PZR wymierzonym w niepokonaną drużynę rozgrywek sezonu 2011/12.
Spowodowana takim obrotem sprawy nerwowa atmosfera z szatni udzieliła się
zawodnikom podczas całego spotkania, a głównie pierwszej połowy. Popełniali liczne
błędy i nie wykorzystywali dogodnych sytuacji pod polem.

Można było mieć zastrzeżenia prawie do wszystkich elementów, zarówno w stałych
fragmentach jak i w grze otwartej. Nie sposób w takiej chwili wymienić niedociągnięć
i uwag szkoleniowych. Można być tylko zadowolonym że zespół, który nie
funkcjonował dobrze jako całość, potrafił pewnie wyjść z tej sytuacji.
Przed nami, w najbliższą sobotę, drugi mecz półfinałowy. Tym razem w Łodzi, na
własnym boisku i z naszymi kibicami. Musimy zdecydowanie podejść do rangi tego
spotkania z należytą koncentracją oraz mobilizacją.”

Skład:
1. Michał Królikowski (60’ Jakub Andrzejczak)
2. Przemysław Szyburski
3. Kamil Bobryk
4. Marek Mirosz
5. Piotr Karpiński
6. Dominik Skwarciak
7. Władysław Grabowski (65’ Paweł Kotasa)
8. Mariusz Fortuna (55’ Adrian Ignaczak)
9. Maciej Pabjańczyk
10. Teimuraz Sokhadze
11. Dariusz Kaniowski (17’–25’ Grzegorz Dułka, 65’ Mateusz Matyjak, 70’ Łukasz
Rydzyński)
12. Marek Grabowski
13. Sebastian Łuczak (65’ Piotr Gomulak)
14. Tomasz Kozakiewicz (25’ Grzegorz Dułka)

Posnania walczyła, ale nie dała rady rywalom z Łodzi

Sensacji nie było. Rugbyści Posnanii Poznań, mimo bardzo ambitnej postawy i naprawdę dobrego występu, przegrali w pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off ekstraligi z Blachami Pruszyński Budowlanymi Łódź 15:34.
Rewanż 16 czerwca w Łodzi, ale choć w sporcie różne rzeczy się zdarzają, wszystko wskazuje na to, że Muszkieterom z Winograd pozostanie rywalizacja o brązowy medal MP. Najprawdopodobniej z Arką Gdynia, która po porażce u siebie 16:34 w derbowej konfrontacji z Lechią Gdańsk, jest daleko od obrony tytułu mistrzowskiego.

Poznaniacy dobrze realizując założenia taktyczne dość wysoko postawili poprzeczkę niepokonanym w obecnym sezonie rywalom, zwłaszcza do przerwy tocząc ze zdecydowanym faworytem wyrównany pojedynek.

Choć goście od początku osiągnęli przewagę, a gra toczyła się głównie na połowie Posnanii, Muszkieterowie umiejętnie się bronili, a w 15. minucie po kontrze objęli prowadzenie 5:0. Akcję Mateusza Adamskiego zakończył przyłożeniem młody Sebastian Gruszczyński, który wyrasta na klasowego rugbystę.Ten sam zawodnik w pierwszej połowie zanotował jeszcze jedno przyłożenie (w tym momencie zrobiło się 10:8 dla gospodarzy), ale na przerwę zawodnicy schodzili jednak przy czteropunktowym prowadzeniu zespołu Budowlanych (14:10).

W drugiej odsłonie mecz nie był już tak wyrównany. Uwidoczniła się przewaga łodzian, którym tylko trochę pokrzyżowała plany i utrudniła zadanie plaga kontuzji (z powodu nieobecności wszystkich trzech podstawowych łączników młyna, w trybie awaryjnym w Poznaniu wystąpić musiał nawet, nie grający od dwóch lat były kapitan zespołu Maciej Pabiańczyk). Mimo przegranej, poznaniakom należą się słowa uznania i brawa. Walczyli dzielnie do ostatnich sekund, dzięki czemu przed końcem zdołali zmniejszyć rozmiary porażki. Asystę zaliczył Gruszczyński, a przyłożenie zanotował Mateusz Szczepaniak.

Dość wyraźne zwycięstwo, w zasadzie przesądzające sprawę awansu do finału MP, goście zawdzięczają przede wszystkim skuteczności Teimuraza Sokadze, który zdobył 19 punktów, głównie z karnych. Jako kopacz był on w sobotę niemal bezbłędny wykorzystując pięć karnych i dwa podwyższenia.

Poznaniacy mieli sporo zastrzeżeń do pracy arbitrów. Zdaniem trenera Dominika Machlika, który za krytykowanie decyzji sędziów został odesłany na trybuny, sędziowie wyraźnie sprzyjali łodzianom, gwiżdżąc najczęściej na ich korzyść, im przyznając wątpliwe karne, zaś jego podopiecznym utrudniając prowadzenie gry.

- Zaprezentowaliśmy się z dobrej strony udowadniając, że awans do półfinału nie był przypadkowy. Gdyby nie stronniczość arbitrów, wynik mógł być nawet korzystniejszy. O awans do finału będzie szalenie trudno, ale w sporcie cuda czasem się zdarzają. W Łodzi postaramy się powalczyć - powiedział kierownik drużyny Posnanii Jacek Kalka.

Posnania Poznań - Budowlani Łódź 15:34 (10:14)
Punkty dla Posnanii: Gruszczyński 10, Szczepaniak 5; dla Budowlanych: Sokadze 19, Łuczak 5, Bobryk 5, Pabiańczyk 5.

Posnania: Wyrwas, Stręk, Adamczyk, Jakubowski, B. Szumiński, Borowczak, Ziółkowski, Schneider, Kokotkiewicz, Trybus, Bosiacki, Krysztofiak, Kujawski, Gruszczyński, Adamski oraz Szypura, M. Balcerski, P. Balcerski, Tandecki, Nowak, Szczepaniak, Chwiałkowski.
źródło:Głos Wielkopolski