Terminarz rozgrywek Ekstraligi runda wiosenna już na stronie : Terminarz 2020
  XIII runda Ekstraligi - Artykuły (3)
EKSTRALIGA

Budowlani Łódź odnieśli kolejne zwycięstwo. Ale łatwo nie było.

Nie funkcjonowaliśmy jako zespół - przyznał po meczu z Orkanem Mirosław Żórawski. Choć prowadzeni przez niego Budowlani wygrali w Sochaczewie z bonusem, to jednak o stylu, w jakim tego dokonali, chcieliby chyba jak najszybciej zapomnieć .
Spotkanie z Orkanem miało być dla rugbistów Blach Pruszyński Budowlanych kolejnym łatwym przetarciem przed najważniejszą fazą sezonu. Sytuacji nie zmieniał nawet fakt, że łodzianie, którzy wygrali wszystkie mecze obecnego sezonu, przystępowali do pojedynku bez czterech podstawowych młynarzy, w tym m.in. Meraba Gabunii i Pawła Grabskiego.

Przewagę potwierdził zresztą początek spotkania. Gdy po 20 minutach gry i dwóch przyłożeniach Tomasza Kozakiewicza goście prowadzili 10:0 wydawało się, że Budowlani zdemolują kolejnego rywala. Nieoczekiwanie kolejne punkty zdobył jednak Orkan, który pod koniec pierwszej połowy wyszedł na sensacyjne prowadzenie 12:10. Łodzianie mieli tym większe problemy, że już po 15 minutach z boiska musiał zejść kontuzjowany łącznik młyna, Łukasz Żórawski, co miało spory wpływ na organizację ich gry.

Na szczęście Budowlani w składzie mają Teimuraza Sokhadze. Gruziński łącznik ataku jeszcze przed przerwą i tuż po niej przeprowadził dwie piękne akcje, które zakończył przyłożeniami i celnymi podwyższeniami. Dzięki temu goście w 47. min wygrywali 24:12 i mogli się cieszyć ze zdobycia punktu bonusowego. W drugiej połowie Sokhadze trzykrotnie zdobywał również punkty z rzutów karnych, dzięki czemu goście odskoczyli od rywali i dowieźli korzystny wynik do końca.

- Nie funkcjonowaliśmy jako zespół w pełnym tego słowa znaczeniu - podsumowuje spotkanie w Sochaczewie Żórawski. - Bardzo słaba była organizacja gry otwartej, w której popełnialiśmy wiele błędów, przez co wykonaliśmy zaledwie kilka składnych akcji. Nie uzyskaliśmy również przewagi w młynach, choć podkreślić należy, że lepiej tym razem było w formacjach autowych. Nie zabrakło także błędów indywidualnych i niepewności w grze obronnej. Cieszymy się oczywiście, że wygraliśmy z punktem bonusowym, jednak sposób, w jaki tego dokonaliśmy, pozostawia wiele do życzenia. Można mieć tylko nadzieję, że był to mecz kryzysowy, który będzie dobrym materiałem do analizy błędów, a my odzyskamy stabilność przed fazą play-off.

Ostatni mecz sezonu zasadniczego Budowlani rozegrają za dwa tygodnie. Jeśli na stadionie przy ul. Górniczej pokonają Posnanię jako pierwsi w historii zakończą pierwszą część rozgrywek z kompletem zwycięstw.

Pozostałe wyniki 13. kolejki i tabela: Juvenia Kraków - AZS AWF Warszawa 13:19, Arka Gdynia - Posnania 19:3, Budowlani Lublin - Lechia Gdańsk 0:45
źródło:gazeta.pl

Budowlani znów wygrali, ale stracili kolejnego zawodnika

Rugbiści Budowlanych Łódź wygrali trzynasty mecz w tym sezonie. W Sochaczewie pokonali 33:17 Orkan, lecz to zwycięstwo liderom Ekstraligi przyszło z dużym trudem. Do tego już w pierwszej połowie kolejnej kontuzji doznał Łukasz Żórawski.
Mecz w Sochaczewie był już przedostatnim w rundzie zasadniczej. Z Orkanem, który ma jeszcze szanse na załapanie się do półfinałów, pewni pierwszego miejsca Budowlani walczyli już po raz trzeci w tym sezonie. W dwóch poprzednich (jesienią w lidze i w marcu w Pucharze Polski) rywale nie sprawili im większych kłopotów, o czym świadczą rozmiary wygranych (54:10 i 79:12). W sobotę tak łatwo jednak nie było, na co duży wpływ miał brak czterech kontuzjowanych zawodników młyna: Meraba Gabuni, Pawła Grabskiego, Michała Królikowskiego i Michała Mirosza.
Po kwadransie spotkania trener Mirosław Żórawski miał jeszcze jedno zmartwienie, bo kontuzji doznał Łukasz Żórawski. – Klątwa nas nie opuszcza i Łukasz naciągnął mięsień przywodziciela – mówi szkoleniowiec.
Zejście reżysera gry musiało mieć wpływ na grę łodzian. – Do tego jesteśmy w okresie celowego obniżenia formy. Dawno się tak nie męczyliśmy, ale choć mam mnóstwo zastrzeżeń do naszej postawy, wygraliśny z bonusem i osiągnęliśmy cel – tłumaczy Żórawski.

Największy udział w tym mają Tomasz Kozakiewicz i Teimuraz Sokhadze. Obaj zdobyli wszystkie punkty dla łódzkiej drużyny. Dwa przyłożenia ,,Kozaka” po akcjach skrzydłami dały prowadzenie (10:0), a dzięki pięknej indywidualnej akcji Gruzina odzyskali je jeszcze przed przerwą (17:12). A tuż po rozpoczęciu drugiej połowy zapewnił Budowlanym punkt bonusowy. Wszystkie pozostałe punkty Temo zdobywał po precyzyjnie wykonywanych rzutach karnych.
źródło:Express Ilustrowany

----------------------------------------------------------------------------------------------

Po wygranym z Orkanem Sochaczew sobotnim meczu Blachy Pruszyński Budowlani
SA Łódź pozostają jedyną w ekstralidze rugby niepokonaną drużyną. Z kompletem
punktów przygotowują się do najważniejszych spotkań sezonu.

Wczorajszy mecz, zakończony zwycięstwem łodzian 33:17 i uzyskaniem kolejnego
bonusowego punktu, przysporzył zarówno kibicom, jak i trenerom oraz samym
zawodnikom sporo emocji. Przez chwilę nawet zapowiadało się na sensację, gdyż
w 36 minucie Orkan objął prowadzenie. Budowlani zagrali bez czterech
podstawowych zawodników młyna: Meraba Gabuni, Pawła Grabskiego, Michała
Królikowskiego i Michała Mirosza co wpłynęło na postawę formacji i całego zespołu.
Duży wpływ na organizację gry miała również kontuzja Łukasza Żórawskiego
i zmiana łączników młyna już na początku meczu. To wszystko spowodowało, że
łodzianie popełnili wiele błędów i niedokładności.

Na szczęście, po chaotycznym i nerwowym rozpoczęciu w 7 i 19 minucie nastąpiły dwie szerokie akcje zakończone na skrzydle przyłożeniami Tomasza Kozakiewicza. Niestety obie próby podwyższenia wyniku były nieudane, ale Budowlani objęli prowadzenie 10:0. Grający bardzo ambitnie Orkan po raz pierwszy pokonał obronę gości w 32 minucie. Chwilę potem, po własnym błędzie, łodzianie pozwolili wbiec zawodnikowi z Sochaczewa między słupy. Przy tak łatwej pozycji podwyższenie było tylko formalnością i gospodarze sensacyjnie wyszli na prowadzenie: 10:12.

Akcja ponownie przeniosła się pod pole punktowe Orkana i jeden z ich zawodników za nieprawidłowe wejście z boku zobaczył żółtą kartkę i opuścił boisko. W 40 minucie piękna akcja. Temo Sokhadze przekopem przeniósł piłkę tuż przed linię końcową przeciwnika, następnie sam ją dogonił i przyłożył tuż obok słupów. Podwyższył również bez problemów i drużyny zeszły na przerwę przy stanie 17:12.

Druga połowa rozpoczęła się bardzo pomyślnie dla Budowlanych. Bohater ostatniej
akcji sprzed przerwy, Sokhadze popisał się długim rajdem i mimo, iż próbowano go
usilnie wyrzucić na aut, utrzymał się na boisku i walkę zakończył przyłożeniem.
Kopnął również bez problemów i w 47 minucie łodzianie zapewnili sobie punkt
bonusowy. 24:12. Twardo walczący Orkan, przy dużym wsparciu kibiców, postanowił
po raz kolejny złamać dość słabo radzącą sobie w tym meczu obronę gości. Udało im